Tutum nedir TDK ?

Yasmin

Global Mod
Global Mod
Tutum Nedir? TDK
Tutum, Turk Dil Kurumuna (TDK) gore, bir kisinin karslastg durumlara kars gosterdigi davrans ve dusunce bicimidir. Tutumlar, kisinin kulturu, egitim duzeyi, sosyal cevresi, cinsiyeti, yas ve genel olarak toplumsal kosullarna bagl olarak farkllk gosterir. Tutumlar, kisinin karslastg durumla karslasma seklini belirlemektedir.

Tutumun Ozellikleri
Tutumlar, uc temel ozellige sahiptir. Birincisi, tutumlar kisinin karslastg duruma kars kisisel bir tepki olarak ortaya ckar. Ikinci olarak, tutumlar genellikle kalcdr ve ucuncu olarak, tutumlar bir kisinin karslastg duruma kars tepkilerini kontrol eder.

Tutumun Onemi
Tutumlar, kisinin karslastg durumlar nasl algladgn ve uzerine nasl tepki gosterdigini belirleyen onemli bir psikolojik ozelliktir. Tutumlar, kisinin sosyal ve kulturel arka plan tarafndan etkilenir. Ayrca, tutumlar, kisinin toplumsal konum ve konumlarn belirlemede onemli bir rol oynar.

Tutumlarn Degismesi
Bir kisinin tutumlar, degisen toplumsal kosullara veya kisinin kisisel gelisimine bagl olarak degisebilir. Kisisel gelisim, kisinin yas, egitim duzeyi, toplumsal cevre ve kulturel arka plan ile ilgilidir. Tutum degisiklikleri, kisinin cevresiyle etkilesiminin sonucu olarak ortaya ckabilir.

Sonuc olarak, tutum nedir TDK? sorusuna cevap olarak, tutum, kisinin karslastg durumlara kars gosterdigi davrans ve dusunce bicimidir. Tutumlar, kisinin kulturu, egitim duzeyi, sosyal cevresi, cinsiyeti, yas ve genel olarak toplumsal kosullara bagl olarak degisim gosterebilir. Tutumlar, kisinin karslastg durumla karslasma seklini belirlemektedir.